Vegan Beslenme’ye İlk Adım Ve Sağlıklı Beslenme

Son zamanlarda hemen her gün farklı bir diyet listesiyle uyanıyoruz. Kimisi hızla kilo vermeyi, kimisi belli rahatsızlıklardan kurtulmayı vadediyor.

Ancak hepimiz biliyoruz ki konu sağlık ya da sağlıklı beslenme olduğunda herkes için tek bir doğru yok. Bir kişi için her şeyiyle mükemmel diyebileceğimiz bir liste de henüz mevcut değil. Bilim insanları her gün yeni şeyler keşfediyor ve bugün doğru dediğimiz yanlışları sürekli güncelliyorlar.

Ben de altı ay kadar önce, kendim için uygun olabilecek bir beslenme biçimi ararken vegan/bitkisel tabanlı beslenme fazlasıyla dikkatimi çekti. Ufak bir kaç araştırmadan sonra öğünlerimin büyük kısmını bitkisel tabanlı yiyecekler oluşturmaya başladı.

Bu süreçte beni en çok zorlayan şey vegan beslenme hakkındaki Türkçe kaynakların, çoğunlukla haber sitelerinde bulunan magazin tadındaki yazılar olmasıydı sanırım.

Doğal olarak İngilizce kaynaklara yöneldim ve kısa sürede konu hakkında pek çok araştırma, beraberinde de pek çok tartışma olduğunu farkettim.

Yaptığım bu araştırmaları da burada sizinle paylaşmaya karar verdim. Tabi sadece bilimsel araştırmalar değil, bunların yanında, hatta çoğunlukla, bulduğum farklı tarifler ve vegan yaşam tarzına dair edindiğim bilgileri de…

Burada tek bir fikrin savunuculuğunu yapmak yerine, faydalandığım kaynakları objektif bir şekilde aktarmaya çalışacağım. Yani kimi zaman ‘şunlardan kesinlikle uzak durmalı’, kimi zaman da anneannelerimizi anarak ‘Azar azar her şeyden yiyin guzum.’ sonucuna ulaşabileciğimizi özellikle belirtmek isterim.

O zaman bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir